WIADOMOŚCI

F1 potwierdziła, że drugi wyścig w Bahrajnie odbędzie się na "owalu"
F1 potwierdziła, że drugi wyścig w Bahrajnie odbędzie się na "owalu"
Władze Formuły 1 potwierdził, że drugi wyścig na torze w Bahrajnie odbędzie się na zewnętrznej konfiguracji obiektu, przypominającej "owal".
baner_rbr_v3.jpg

W tym tygodniu Formuła 1 potwierdziła harmonogram ostatnich w tym roku eliminacji mistrzostw świata F1. Sezon zakończy się w połowie grudnia w Abu Zabi, a wcześniej kierowcy rozegrają dwa wyścigi w Bahrajnie.

Ross Brawn z F1 już w czerwcu wspominał, że jego organizacja rozważa rozegranie wyścigów w Sakhir na dwóch różnych konfiguracjach toru, w tym tej najbardziej ekscytującej, przypominającej "owal".

Dzisiaj Formuła 1 potwierdziła, że drugi wyścig w Bahrajnie, rozgrywany pod nazwa GP Sakhir odbędzie się właśnie na takiej konfiguracji toru.

Dodano również, że spodziewany czas pole position na tej wersji toru wyniesie poniżej 55 sekund, a co za tym idzie najprawdopodobniej poprawiony zostanie, mający już 46 lat ostatni rekord najszybszego okrążenia w F1 (Dijon 1974, Niki Lauda - Ferrari: 58,79 sekundy).

"Jesteśmy podekscytowani, że możemy ogłosić iż Grand Prix Sakhir odbędzie się na zewnętrznej nitce toru i chcielibyśmy w tym miejscu podziękować naszym partnerom z Bahrain International Circuit za stałe wsparcie" mówił Ross Brawn.

"Rozważaliśmy różne opcje alternatywnego układu toru i doszliśmy do wniosku, że zewnętrzna nitka będzie najlepszym wyborem i dostarczy nowego wzywania wszystkim zespołom, a fanom rozrywki na szybkich łukach z szybkimi czasami okrążeń."

Obiekt w Bahrajnie to nowoczesny tor wyścigowy, który ma wiele konfiguracji, pozywających rozgrywać różne zawody. Zewnętrzna nitka toru będzie w sporej części przebiegła po tradycyjnej dla GP Bahrajnu trasie.

Nowa część rozpocznie się za zakrętem numer 4 i włączy się w "standardową część toru" na tylnej prostej.

W tej konfiguracji tor będzie posiadał długość porównywalną z długością okrążenia w Monako. Będzie natomiast na pewno znacznie szybszy, a kierowcy będą mogli pobić na nim rekordy najszybszych okrążeń zarówno w trakcie kwalifikacji, jak i wyścigu.

"To tor wymagający niskiego docisku" mówił Sheik Salman bin Isa al-Khalifa, dyrektor zarządzający toru Sakhir. "Nie mogę porównać go do Monzy, ale jest to tor, po którym kierowcy będą jechali z minimalnym dociskiem więc będzie ważny ciąg aerodynamiczny."

"Mam nadzieję, że będziemy tam mieli trzy strefy DRS."

Zewnętrzna część toru bardzo rzadko była wykorzystywana do wyścigów na najwyższym poziomie. Częściej korzystano z niej przy organizacji imprez firmowych i wyścigów klubowych. W 2010 roku, dla uczczenia 60. rocznicy Formuły 1 władze toru zdecydowały się jedynie skorzystać z wydłużonej trasy tradycyjnego toru.

Udostępnij ten wpis Udostępnij na Wykopie Udostępnij na Facebooku Udostępnij na X

11 KOMENTARZY
avatar
Jaromir77

28.08.2020 14:27

0

Będzie sporo wyprzedzania.


avatar
Purrek

28.08.2020 15:17

0

Ferrari lubi to!


avatar
Woa-VooDoo

28.08.2020 16:02

0

Szkoda, że nie mogą dodać o 10-20 okrążeń, więcej niż na Monako, bo skończy się rekordowo szybko :(


avatar
AdamBB

28.08.2020 16:22

0

Coś nowego, powrót do oldskoolu. Fajnie, ten sezon pod względem torów jest najlepszy od wielu lat. Nudne Monaco, Singapur, FRANCJA, Chiny zastąpione czymś nowym. Szkoda tylko interlagos i Baku. Jeszcze tylko przeboleć Rosję i Abu Zabi.


avatar
Raptor202

28.08.2020 18:26

0

@3 A gdzieś jest info, że nie dodadzą? Raczej spodziewałbym się tutaj ponad 80 kółek.


avatar
AdamBB

28.08.2020 19:05

0

Będzie bodajże 87 kolek


avatar
Ram_zes39

28.08.2020 19:07

0

@3 Dystans wyścigu sie nie zmieni i będzie 87 okrązeń. Długość toru jest 3.543 i są 3 proste więc może 3 strefy DRS. Ciekawe, kogo nie zdubluja Mercedesy :/ Goście od niebieskich flag beda mieć przewalone :D


avatar
Grzesiu10

28.08.2020 19:07

0

@3 Na pewno dodadzą, bo ta wersja toru ma tylko 3,5 km(oryginalna nitka GP 5,4 km). Dystans wyścigu to ok 305 km, przy tej długości nitki daje to 87 okrążeń i pewnie około tyle będzie miał wyścig.


avatar
eGzid

28.08.2020 20:51

0

A to nie jest tak, że dystans wyścigu docelowo ma przekroczyć 300km? Więc musi być więcej okrążeń.


avatar
Xandi19

28.08.2020 21:47

0

Wyścig musi przekroczyć 305 km. Dlatego w tym wyścigu będzie to 87 okr. W Monaco muszą przejechać tylko 260 km dlatego jadą 79 okr.


avatar
radom460

29.08.2020 08:16

0

Czyli zapowiada się nudny wyścig i gratisowe +45 pkt dla Mercedesa... Ferrari: No no no, per favore no...


zaloguj się, by pisać komentarze

Jeśli nie masz jeszcze konta, dołącz do społeczności Formula 1 - Dziel Pasję!

zarejestruj się
LOGOWANIE
Odzyskaj hasło
REJESTRACJA
Ten adres będzie wykorzystywany podczas logowania się do portalu